Operacija Oluja predstavlja jednu od najvažnijih vojnih akcija u modernoj povijesti Hrvatske, provedenu tijekom Domovinskog rata. Ova strateška operacija, koja je započela 4. kolovoza 1995. godine i trajala do 7. kolovoza iste godine, označila je prekretnicu u ratnom sukobu između Republike Hrvatske i pobunjenih srpskih snaga.
Nakon višegodišnjeg sukoba i postojanja tzv. Republike Srpske Krajine (RSK) unutar teritorija Hrvatske, vlada Hrvatske donijela je odluku o pokretanju operacije koja će imati za cilj oslobađanje okupiranih teritorija i vraćanje suvereniteta zemlje. Oluja je bila odgovor na provokacije i napade pobunjenih srpskih snaga, koje su prešle granice izvan svojih prvotnih područja kontrole.
Uspješna akcija
Operacija Oluja završila je uspješno s potpunim povlačenjem srpskih snaga i oslobađanjem velikih dijelova Hrvatske, uključujući gradove Knin i Drniš. Ova vojna akcija značajno je pridonijela krajnjem uspjehu Hrvatske u Domovinskom ratu i priznavanju neovisnosti Republike Hrvatske na međunarodnoj razini.
U vojnom smislu, Oluja je hvaljena zbog svoje brzine i učinkovitosti, dok su mnogi stručnjaci isticali kako je operacija predstavljala primjer dobro planirane i izvedene vojne taktike. Međutim, operacija također ima složene političke i humanitarne aspekte, uključujući pitanje izbjegličkih valova i etničkih napetosti.
Tijekom službenog posjeta Sjedinjenim Američkim Državama 2018. godine, tadašnji potpredsjednik Vlade i ministar obrane Republike Hrvatske Damir Krstičević imao je priliku razgovarati s američkim ministrom obrane Jamesom.
U SAD-u uče o Oluji
James Mattis je pritom naglasio značaj operacije Oluja, rekavši: “Analizirajući Oluju, vidimo kako je ona značajno promijenila povijest i danas se na američkim vojnim školama koristi kao primjer izuzetno uspješno izvedene vojne operacije,” piše jutarnji.hr.
Sličnu pohvalu dao je i general Wesley Clark, bivši zapovjednik NATO-a i predsjednički kandidat iz 2004. godine, koji je već 1996. godine, nakon potpisivanja Daytonskih sporazuma, naglasio važnost temeljite pripreme pješadije u ratnim sukobima. General Clark je izjavio: “Dok pješadija ne probije prvu crtu na bojištu, nema šanse za pobjedu,” ističući ključnu ulogu hrvatske pješadije u operacijama Hrvatske vojske.
Jasno i zašto
Admiral Davor Domazet-Lošo, jedan od ključnih stratega operacije Oluja, također je govorio o važnosti hrvatske pješadije: “Zato američki ministar obrane James Mattis ističe kako se Oluja i dalje proučava na američkim vojnim školama kao primjer savršeno izvedene operacije.”
Admiral Domazet-Lošo dodaje: “Kako nam možete prijetiti? Imamo najbolju pješadiju na svijetu. Tijekom Bljeska i Oluje, tempo napada bio je između 800 i 1000 metara na sat, što nijedna članica NATO-a u povijesti nije postigla. Želim istaknuti ponos i dostojanstvo naših branitelja i poručiti da su i dalje sposobni za velike uspjehe.”