Foto: Toni Hnojčik

Prvi dan rujna 1991. godine Hrvatska pamti kao “krvavu daruvarsku nedjelju”. Toga se dana, naime, u Doljanima (predgrađu Daruvara) vodila bitka koja se smatra odlučujućom za ovaj grad.

Iako je Daruvar napadnut još sredinom kolovoza, srpski pobunjenici su 01. rujna ušli u Doljane, zarobili više tamošnjih civila među kojima žene i djecu, a 20 pripadnika policije i Narodne zaštite natjerano je na predaju, piše Povijest.hr.

Tog dana na rubnim područjima Daruvara bilo je sedam sukoba sa srbočetničkim snagama, ali upravo ova u Doljanima bila je vrlo dramatična i zahtijevala je pomoć koja je stigla iz Policijske uprave Bjelovar, Garešnice i Kutine. Borba slabo naoružanih, ali odvažnih branitelja protiv mnogobrojnijeg neprijatelja trajala je cijeli dan, sve dok se civili nisu počeli koristiti kao živi štit i dok nisu ostali bez streljiva. I tada dolazi do tragedije…

Skinuli ih do gola i polegli na cestu

Četnici su zarobljene branitelje zavezane i skinute do gola polegli na cestu, no tada se pojavilo oklopno vozilo puno hrvatske vojske (Specijalne jedinice policije “Omega”, policije iz Bjelovara, Garešnice i Kutine, kutinskog ZNG-a –) koja je došla u pomoć. Toga su trenutka pobunjenici sasuli paljbu po polegnutim braniteljima, pri čemu su ubili četvoricu branitelja, a peti je kasnije preminuo. Srećom, žene, djeca i još 17 zarobljenika – spašeni su.
 
“Kada je pomoć pristigla u Daruvar, nije bilo vremena za promišljanje o taktici i čime se suprotstaviti na ovom punktu. Odmah se krenulo u žestok protunapad. On je bio toliko iznenađujući za teroriste da zaneseni masakrom i svojim krvavim pirom, od iznenađenja i šoka nisu pružili jači otpor već su se dali u bijeg. Pet mrtvih i 12 ranjenih je bila cijena da bismo spasili obrambeni punkt i same Doljane”, ispričao je Nikola Ivankec, šef Kriznog štaba općine Daruvar.

Mještani ovoga grada i danas pamte žrtvu Srećka Manđinija, Eugena Lapčića, Željka Bublića, Vlade Plažanina i Tihomir Lneničeka koji su razodjeveni ostali ležati na cesti.

Napadu je prethodila likvidacija policajaca

Smatra se da je rat u Daruvaru započeo 18. kolovoza  1991. godine kada su malobrojni pripadnici Policijske postaje Daruvar obranili postaju od napada pobunjenih Srba, kao i samo središte grada. Tada padaju i prve daruvarske žrtve Miroslav Polak, Ivan Rončević i Robert Žili, sva trojica policajci koji su tada bili na zadatku, a koji su ubijeni pucnjevima s leđa iz neposredne blizine. Miroslav Polak. Imao je samo 26 godine. Samo dan prije pogibije slavio je rođendan, a ova mu je ophodnja po ulicama grada Daruvara bila prva i posljednja. Njegov kolega Ivan Rončević ubijen je u 27 godini života, a Robertu Žiliju bile su samo 24 godine.

U kritično vrijeme policijska patrola PP Daruvar koja je obavljala redovnu pozorničku službu na području grada u vremenu 22-06 kretala se ulicom P. Svačića. Patrola je bila naoružana službenim pištoljima koje je nosila u futroli. Odmah iza njih, na kraćoj udaljenosti u istom pravcu kretao se počinitelj SP. koji im se približio na malu udaljenost te je iz pištolja ispalio dva hica u glavu Miroslavu Polak, jedan u glavu Robertu Žili te jedan hitac u tijelu Ivice Rončevića. Od navedenih hitaca Miroslav Polak i Robert Žili ostali su mrtvu na mjestu, dok je Ivica Rončević smrtno ranjen otišao do parka V. Nazora gdje je pao mrtav. Počinitelj je nakon toga istim pravcem produžio dalje prema gradu…

Mjesec dana nakon ubojstva trojice policajaca, 19. kolovoza 1991. godine u policijskoj postaji Daruvar izbila je pobuna. Srpski teroristi preuzeli su kontrolu nad postajom i kao taoce zarobili petoricu svojih kolega mladih policajaca. Iz postaje su uzeli oružje, vozila i sredstva veze te se odmetnuli u smjeru planine Papuk na pripremljenu lokaciju, a prilikom povlačenja granatirali su središte Daruvara.

Tekst je nastao u okviru projekta ”Čuvanje sjećanja na žrtve Domovinskog rata” kojeg je financijski podržala Agencija za elektroničke medije sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija