Kuća spasa pretvorila se u kuću smrti: Priča o Kusonjama potresna je na svim razinama
Detalji
Jedan od najtragičnijih dana na pakračkog ratištu zbio se u Kusonjama pokraj Pakraca, na blagdan Male Gospe 08. rujna 1991. godine na zvjerski je način ubijeno dvadeset hrvatskih branitelja, a o svemu je snimljen i film, piše Povijest.
Naime, film “55” izvrsnog redatelja Kristijana Milića koji je i sam bio hrvatski branitelj, po izlasku je poharao kina diljem Hrvatske, a realistični prizori rata i bliske borbe malo su kojeg gledatelja ostavili ravnodušnim. Do danas, taj se fim smatra jednim od najboljih filmova sa temom Domovinskog rata.
No, film i stvarnost su uvijek drugačiji, stvarnost je nekad bolja, a nekad lošija. U slučaju “Kusonje2, ona je bila puno užasnija od onog što smo mogli vidjeti iz fotelje u dnevnom boravku… prošla je još jedna godišnjica pokolja u Kusonjama, zločina koji do danas nije u potpunosti rasvijetljen i oko čijeg se slijeda do danas lome koplja…
Na današnji dan
24.01.1991.
- Vlada će preuzeti odgovornost za sastav i naoružanje policije i suprotstaviti se namjeri JNA da na području Hrvatske preuzme kontrolu kad republičkom policijom pod izlikom izvanrednih okolnosti na području Republike Hrvatske mogu se primjenjivati samo oni savezni zakoni koji nisu u suprotnosti s Ustavom Republike Hrvatske - stav je izvanredne sjednice hrvatske Vlade sazvane na prijedlog predsjednika Republike dr. Franje Tuđman. - U nekim garnizonima JNA u Hrvatskoj počele prekomande vojnika hrvatske nacionalnost u druge dijelove Jugoslavije. - 'Predsjedništvo SFRJ nije izdalo nikakve posebne ovlasti organima JNA', izjavio u Ljubljani član Predsjedništva SFRJ iz Slovenije Janez Drnovšek. - Tajnim glasovanjem članovi Jugoslavenske akademije znanosti i umjetnosti odlučili da JAZU preimenuju u Hrvatsku akademiju znanosti i umjetnosti /HAZU/.
24.01.1992.
- Srbijansko "čišćenje" Baranje se nastavlja. Od trenutka upada jugoarmije i početka vladavine četnika, Baranju je moralo napustiti više od 35.000 osoba.
24.01.1993.
- Odbacujući optužbe o "agresiji Hrvatske na područje oko Masleničkog mosta, predsjednik Tuđman na Ženevskoj konferenciji rekao da Hrvatska neće biti popustljiva prema srpskim ekstremistima koji djeluju na programu stvaranja "velike Srbije". - Zaslugom odvjetnika Grge Bačlije iz Subotice, otkriveno da se u zatvorima Subotice, Sombora i Belog Manastira nalazi 40 hrvatskih ratnih zarobljenika.
24.01.1994.
- Hrvatska će NATO-u ponuditi da se i sama pridruži "Partnerstvu za mir", uoči odlaska u Strasbourg na razgovore s visokim dužnosnicima Vijeća Europe dr. Mate Granić, hrvatski ministar vanjskih poslova. - Prognani Hrvati s Korduna s područja Velika Kladuše, njih 96, očajnički pokušava prijeći u Hrvatsku, ali im Srbi ne dopuštaju prijelaz.
24.01.1995.
- Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost Zastupničkog doma Sabora odobrio Vladin izvještaj o okončanju mandata zaštitnih snaga UN-a i predložio da se Vladi naloži da izradi program odlaska UNPROFOR-a.